MS ve fotbale Uruguay 1930


V roce 1930 uspořádala Federace Internationale de Football Association (FIFA) první fotbalový turnaj Světového poháru v Uruguayi v Montevideu. V prvním mistrovství světa bylo celkem 13 týmů. Kromě hostitele Uruguaye to byly Argentina , Belgie , Brazílie , Bolívie , Chile , Francie , Mexiko , Paraguay , Peru , Rumunsko , USA a Jugoslávie .

První dva zápasy Světového poháru se konaly současně, Francie porazila Mexiko 4–1 a Spojené státy porazily Belgii 3–0. Oba zápasy se hrály v Montevideu v Uruguayi 13. července 1930.

Francouzský kapitán v prvním zápase světového poháru, Alex Villaplane, byl zabit o patnáct let později kvůli údajné spolupráci s nacisty. V červenci 1945 byli francouzští odbojoví bojovníci zastřeleni.

Rekordem, který se určitě nikdy nepřekoná, byla nejnižší zaznamenaná účast na zápase 300 diváků na zápas mezi Rumunskem a Peru v Montevideo dne 14. července 1930.

Rumunský tým ve světovém poháru 1930 byl vybrán jejich králem. Tým „fotbalový šílený“ rumunský král Carol II osobně vybral tým a požádal zaměstnavatele, aby každému hráči poskytli tříměsíční dovolenou s plnou mzdou.

Uruguayský brankář Antonio Mazzali se vrátil domů před zahájením finále v roce 1930, když se bez povolení vytratil z hotelu. Uruguayský tým byl izolován v hotelu Montevideo téměř osm týdnů, než se Mazzali jednu noc propašoval na návštěvu své rodiny. Mazzali byl členem Uruguayských olympijských týmů se zlatou medailí v letech 1924 a 1928, ale nikdy se neobjevil ve finále Světového poháru.

Zápas mezi Argentinou a Francií dne 15. července 1930 byl rozhodčím omylem ukončen šest minut před časem. Brazilský rozhodčí Almeida Rego hvízdl, aby ukončil zápas ve 39. minutě ve druhé polovině, když Argentina vedla 1-0. Zápas pokračoval o půl hodiny později, ale v „extra“ čase nebyl vstřelen žádný gól.

Americký trenér musel být během semifinále 1930 proti Argentině odvezen do bezvědomí poté, co běžel na hřiště, aby se zúčastnil zraněného hráče, odložil lék a rozbil láhev chloroformu. Když se pokusil sebrat rozbitou láhev, vzal dýmy a okamžitě spadl na zem. Zraněný hráč se zotavil bez jakéhokoli ošetření.

Dva semifinálové zápasy zaznamenaly shodné 6-1 skóre, když Argentina porazila USA a Uruguay porazil Jugoslávii.

Tisíce argentinských příznivců se nepodařilo zúčastnit finále 1930, protože jejich lodě byly zpožděny kvůli husté mlze. Osm z deseti pronajatých lodí nemohlo dorazit včas na finále, ale naštěstí byl rozhodčí zápasu na první lodi, která dorazila.

Uruguay a Argentina se před finálovým zápasem roku 1930 vrhli, aby si vybrali míč, protože oba týmy chtěly ve finále použít svůj vlastní „domácí“ míč. Argentina vyhrála a jejich míč byl použit v první polovině a uruguayský míč ve druhé polovině.

Hector Castro, který vstřelil Uruguayův vítězný gól ve finále 1930, měl pouze jednu ruku. Při dětské nehodě ztratil jednu ruku a část paže.

Neočekávaným důsledkem porážky Argentiny ve finále v roce 1930 bylo to, že argentinský prezident byl svržen několik dní po finále. Argentinský prezident Irigoyen byl svržen vojenským převratem, který vzbudili hluboce zklamaní občané.

Poté, co vyhrál světový pohár v roce 1930, byli uruguayští hráči považováni za národní hrdiny a každý hráč dostal od obce Montevideo pozemek a nový dům.

První mistrovství světa

 

Prvním hráčem, který měl být zraněn ve finále Světového poháru, byl francouzský brankář Alex Thepot. V úvodním zápase světového poháru 1930 byl brankář kopl mexickým hráčem do čelisti. Na jeho místo přichází záložník Augustin Chantrel.

První zápas, který se kdy odehrál, byl mezi Mexikem a Francií, přičemž Francie vyhrála 4-1, hrála se v Montevideu v Uruguayi 13. 7. 1930.

Prvním hráčem, který vstřelil na mistrovství světa, byl Lucien Laurent z Francie v 19. minutě v prvním zápase světového poháru 13. 7. 1930.

Prvním hráčem světového poháru, který vstřelil pokutový gól, byl Manuel Rocquetas Rosas z Mexika proti Argentině 19. července 1930.

Prvním hráčem, který ve světovém poháru vstřelil hattrick, byl Bert Patenaude z USA, který to udělal proti Paraguay v prvním kole světového poháru 1930. Podle některých nahrávek první hráč vstřelil hattrick, když Guillermo Stabile z Argentiny vyhrál 19. července 1930 v Mexiku, dva dny po Patenaude.

Prvním hráčem, který byl kdy vyslán na zápas Světového poháru, byl z Peru, v zápase proti Rumunsku 14. července 1930. Různé zdroje uvádějí člověka jako Plácido Galindo nebo Mario de las Casas.

Výsledky Ms ve fotbale Uruguay

1930

Výsledky skupiny 1:
Francie 4-1 Mexiko
Argentina 1-0 Francie
Chile 3-0 Mexiko
Argentina 6-3 Mexiko
Chile 1-0 Francie
Argentina 3-1 Chile

Výsledky skupiny 2:
Jugoslávie 2-1 Brazílie
Jugoslávie 4-0 Bolívie
Brazílie 4-0 Bolívie

Výsledky skupiny 3:
Rumunsko 3-1 Peru
Uruguay 1-0 Peru
Uruguay 4-0 Rumunsko

Výsledky skupiny 4:
USA 3-0 Belgie
USA 3-0 Paraguay
Paraguay 1-0 Belgie

Výsledky semifinále:
Argentina 6-1 USA
Uruguay 6-1 Jugoslávie

Finále mistrovství světa:
Uruguay 4-2 Argentina

Previous NHL Předkolo play-off online přenos
Next Mistrovství světa ve fotbale Itálie 1934